Nauka

Strona główna / Nauka / Badanie dotyczące zarządzania WPR i nowego modelu realizacji WPR na lata 2023-2027

Badanie dotyczące zarządzania WPR i nowego modelu realizacji WPR na lata 2023-2027

 

Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję reformy WPR w 2018 r., wprowadzając nowy sposób pracy w celu modernizacji i uproszczenia polityki rolnej UE. Po szeroko zakrojonych negocjacjach WPR 2023-2027 została formalnie przyjęta i weszła w życie 1 stycznia 2023 roku. Jednak dialog z państwami członkowskimi w celu przygotowania nowej WPR rozpoczął się w 2022 roku.

 

Wniosek ma na celu przeniesienie WPR na szczeblu UE z modelu opartego na zgodności na model oparty na wynikach, co pociąga za sobą dużą zmianę w ukierunkowaniu systemu. Pomimo utrzymywania się zasad zgodności, prawodawstwo WPR nie określa już szczegółowych zasad na poziomie beneficjenta (z wyjątkiem niektórych przepisów dotyczących warunkowości). Tak zwany nowy model realizacji (New Delivery Model - NDM) ma wspierać tę zmianę, zapewniając państwom członkowskim większą elastyczność w dostosowywaniu interwencji WPR do ich potrzeb i realiów, a także strategii audytu. W ten sposób NDM umożliwia państwom członkowskim projektowanie, planowanie i wdrażanie WPR poprzez plany strategiczne WPR, zapewniając równowagę między kontekstem krajowym a wspólnymi celami UE.

 

Ogólnym celem projektu jest ocena NDM WPR 2023-2027 poprzez trzy kluczowe tematy: System zarządzania, wyniki (w tym zwiększona adekwatność i spójność planów strategicznych WPR), wydajność i uproszczenie.

 

Powrót