Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Seminarium pt. "Moja Wieś w 25-lecie Polski Ludowej. Obraz wsi polskiej oczami uczestników konkursu pamiętnikarskiego z 1969 roku"

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. "Moja Wieś w 25-lecie Polski Ludowej. Obraz wsi polskiej oczami uczestników konkursu pamiętnikarskiego z 1969 roku". Odbędzie się ono 1 czerwca 2026 r. o godz. 11:00 w bibliotece IRWiR PAN (sala 274, II piętro w Pałacu Staszica w Warszawie) oraz na platformie Zoom.

 

Losy młodych mieszkańców wsi - ich aspiracje, wybory i strategie życiowe - pozostają ważnym obszarem badań społecznych, pozwalającym lepiej rozumieć zarówno przeszłe procesy modernizacyjne, jak i współczesne wyzwania stojące przed społecznościami wiejskimi. Seminarium będzie okazją do przedstawienia wyników analizy treści pamiętników młodzieży wiejskiej nadesłanych w 1969 roku do redakcji „Gazety Pomorskiej" w odpowiedzi na konkurs „Moja wieś w 25-lecie Polski Ludowej". Nadesłano w sumie 120 prac (ponad 850 stron, najczęściej ręcznie zapisanych). Na ich podstawie Autorzy analizują opinie młodych o procesach modernizacyjnych na wsi, stosunek do reformy rolnej oraz jej skutków, osobiste wizje przyszłości gospodarstwa rodzinnego wobec kulturowego przymusu przejęcia ojcowizny, a także postrzeganie Państwowych Gospodarstw Rolnych jako instytucji nowego ładu agrarnego. Analizy mogą stanowić punkt wyjścia do szerszej dyskusji nad ciągłością i zmianą losów młodych mieszkańców polskiej wsi.

 

Prelegenci: Dr hab. Wojciech Knieć, prof. UMK w Toruniu, Dr Elwira Piszczek, UMK w Toruniu, Dr hab. Tomasz Marcysiak, prof. UWSB Merito w Toruniu.

 

 

1-06-2026 

 

Powrót