Wydarzenia
Katarzyna Zawalińska, Jerzy Wilkin i Dominika Milczarek-Andrzejewska zorganizowali z ramienia IRWiR PAN sesję specjalną w formie Debaty Oxfordzkiej na 29. konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych (IAAE) w Mediolanie (www.icae2015.org). Sesja dotyczyła globalnych problemów ziemi i zakwalifikowała się do sesji innowacyjnych.
Konferencja IAAE odbyła się w dniach 9-14 sierpnia 2015 r. pt. „Rolnictwo we wzajemnie połączonym świecie" (Agriculture in an Interconnected World). Zgodnie z tematyką konferencji jak i hasłem przewodnim FAO na rok 2015 (year of soils) IRWiR PAN zorganizował sesję o charakterze innowacyjnym na temat ziemi rolniczej na świecie. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Prof. Alana Matthews (Trinity College Dublin), Prof. Alan Renwick (University College Dublin), Prof. Sofia Davidową (University of Kent) oraz dr Liesbeth Dries (Wageningen, UR). Ze strony IRWiR PAN udział wzięli Katarzyna Zawalińska, Jerzy Wilkin i Dominika Milczarek-Andrzejewska.
Zaproponowaną formą sesji była Debata Oxfordzka, wywodząca się z Uniwersytetu w Oksfordzie zapoczątkowana jeszcze w XIX wieku. Kieruje się ona ściśle określonymi regułami. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą, zwykle bardzo kontrowersyjną, której z jednej strony broni zespół zwolenników (proponenci) a z drugiej, stara się ją obalić zespół przeciwników (oponenci). Obie strony przedstawiają publiczności fakty opierając się na wiarygodnych źródłach. Debacie przewodniczy Marszałek a rozstrzygnięcie debaty odbywa się zwykle poprzez głosowanie publiczności, która w ten sposób wyraża opinię na temat usłyszanych argumentów. Nasza teza główna brzmiała: Ziemia rolnicza jest w coraz większym stopniu marnowana i wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem.
Sprawozdanie z tej sesji jak i całej konferencji można przeczytać w kwartalniku Wieś i Rolnictwo nr 3 (168) 2015 (patrz na http://kwartalnik.irwirpan.waw.pl).
Powrót