Wydarzenia
Patrząc na wieś.
100 lat, które dzieli nas od odzyskania niepodległości przez Polskę, to także 100 lat zmian na polskiej wsi. Jak te zmiany pokazywano, czym się chwalono, a co chciano ukryć? Z czego sama wieś była dumna, a co napawało ją wstydem? Jak te różne wizerunki polskiej wsi: nowoczesnej i zacofanej, bogatej i biednej, potrafiącej się dostosować i opornej na zmiany wykorzystywano, a także jak one mają się do rzeczywistości?
Gośćmi spotkania będą:
Prof. Andrzej Rosner z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, absolwent filozofii na UW (ze specjalnością logika), jest autorem szeregu publikacji z pogranicza problematyki ekonomicznej, socjologicznej i demograficznej dotyczących polskiej wsi.
Dr Ruta Śpiewak jest adiunktką w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Zrealizowała wiele badań dotyczących współczesnych przemian na obszarach wiejskich, a także alternatywnych sieci żywności.
Grażyna Jałgos-Dębska to była sołtyska, liderka wiejska, współzałożycielka stowarzyszeń działających na terenach wiejskich i Spółki Wodnej Opypy. Dziennikarka Gazety Sołeckiej, autorka wielu publikacji o Opypach i najaktywniejszych sołtysach/liderach w Polsce.
Dr Ludwika Włodek jest socjolożką i reporterką, adiunktką w Studium Europy Wschodniej UW oraz autorką książek: "Pra", "Wystarczy przejść przez rzekę", "Cztery sztandary jeden adres".