Nauka

Strona główna / Nauka / Framework Contract for Analytical Services, Including Cross-cutting Analysis and Synthesis, on Agriculture and CAP Governance

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) osiągnął historyczny sukces, stając się pierwszą polską instytucją naukową, która zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej (DG AGRI). Komisja powierzyła IRWiR PAN realizację usług analitycznych i wsparcia procesu zarządzania Wspólną Polityką Rolną.

 

Najnowsza reforma WPR ma na celu wsparcie przejścia na zrównoważone rolnictwo i leśnictwo w UE. WPR przeniosła nacisk z zasad i zgodności na wyniki i wydajność, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w decydowaniu o tym, jak osiągnąć ogólne cele tej polityki.

 

Umowa „Framework Contract for Analytical Services, Including Cross-cutting Analysis and Synthesis, on Agriculture and CAP Governance" („Umowa ramowa na usługi analityczne, w tym analizy przekrojowe i syntezy, dotyczące rolnictwa i zarządzania WPR") obejmuje pięcioletnią współpracę, podczas której IRWiR PAN - wraz z międzynarodową firmą doradczą Pricewaterhousecoopers (PwC) oraz niemieckim instytutem badawczym The Leibniz Institute of Agricultural Development in Transition Economies (IAMO) - będzie wspierać merytorycznie DG AGRI poprzez prowadzenie badań koncentrujących się głównie na przekrojowej analizie (unijnego) rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, z uwzględnieniem skutków gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych i społecznych, a także aspektów zarządzania i modelu realizacji WPR.

 

Konsorcjum IRWiR PAN i PwC, wraz z IAMO, stanowić będzie centrum analityczne współpracujące z naukowcami i praktykami reprezentującymi nie tylko wszystkie państwa członkowskie UE, ale i kraje aspirujące do Wspólnoty oraz kraje EFTA. W trakcie pięciu lat trwania Umowy zrealizowanych zostanie kilkadziesiąt badań, których wyniki będą wspierać Komisję Europejską w procesie decyzyjnym.

 

„Umowa ramowa na usługi analityczne, w tym analizy przekrojowe i syntezy, dotyczące rolnictwa i zarządzania WPR" ma na celu:

  • wsparcie przy ewaluacji WPR oraz powiązanych z nią narzędzi i instrumentów,
  • ocenę wspierającą przyszłe inicjatywy w zakresie polityki rolnej i wiejskiej,
  • analizę sektora rolno-spożywczego,
  • ocenę europejskich i międzynarodowych uwarunkowań, w których funkcjonuje polityka rolna i wiejska.


Kierownik projektu: dr Aleksandra Pawłowska

Źródło finansowania: Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej (DG AGRI)

Okres realizacji: 2024-2029

Powrót