Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Wizyta w Chinach

Wizyta naukowców IRWiR PAN w Chinach

W dniach 25 maja - 3 czerwca 2015 r. przebywała w Chinach delegacja IRWiR PAN w składzie:

  1. dr Mirosław Drygas, Dyrektor IRWiR
  2. dr hab. Katarzyna Zawalińska, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych
  3. dr hab. Monika Stanny, kierownik Zakładu Ekonomii Wsi
  4. dr Adam Czarnecki
  5. dr Iwona Nurzyńska
  6. dr Ruta Śpiewak
  7. mgr Zofia Śliwowska

W trakcie pobytu delegacja polska miała okazję odbyć spotkania w dwóch instytutach funkcjonujących w ramach struktury Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Oprócz tradycyjnego już partnera IRWiR PAN, tj. Instytutu Rozwoju Wsi Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, pracownicy IRWiR PAN odwiedzili Instytut Ekonomii Przemysłu Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie. Spotkanie to było następstwem krótkiej wizyty naukowców z tego Instytutu w IRWiR PAN jesienią 2014 roku i chęci obu stron do zdefiniowania obszarów możliwej przyszłej współpracy. W dniu 27 maja 2015 r. miała miejsce wspólna polsko-chińska konferencja naukowa pt. „Agricultural Policies and Rural Development: China and Poland". W ramach konferencji odbyły się trzy sesje:

1. Polityka wobec obszarów wiejskich i formy wspierania ich rozwoju;

2. Nowe technologie i zmiany demograficzne;

3. Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.

Przedstawiciele IRWiR zaprezentowali 6 referatów, tyle samo wystąpień było również ze strony chińskiej.

Kolejnym elementem programu pobytu delegacji polskiej była podróż, w towarzystwie przedstawicieli Instytutu Rozwoju Wsi Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, do Nankinu i Zhenjiang, gdzie pracownicy IRWiR goszczeni byli przez dyrektora Zhenjiang New Area Inspection Office, pana Li Jian, który jest zarazem doktorantem w Instytucie Rozwoju Wsi Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Podczas pobytu w Zhenjiang pracownicy IRWiR mieli okazję zapoznać się z nowym sposobem zagospodarowywania przestrzeni na obszarach rolniczych w okolicach Zhenjiang oraz odwiedzić gospodarstwo rolne produkujące ryż i pszenicę.

Jak zwykle polska delegacja była niezwykle serdecznie podejmowana przez stronę chińską. Miłym akcentem na koniec pobytu był prezent ze strony gospodarzy - figurki przedstawiające Dyrekcję IRWiR PAN w tradycyjnych strojach cesarskich.

Powrót