Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Konferencja naukowa - "Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi"

Podczas konferencji naukowej "Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi" Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wraz z Polskim Wydawnictwem Rolniczym roztrzygnęli konkurs pamiętnikarski "100 lat mojego gospodarstwa".

 

Gala wręczenia nagród odbyła się 7 czerwca 2018 w Warszawie, w Pałacu Staszica, podczas konferencji pt. „Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi", prowadzonej przez Martę Manowską, znaną z programu telewizyjnego "Rolnik szuka żony".

 

Celem konkursu „100 lat mojego gospodarstwa" było zebranie wspomnień związanych z wsią, gospodarstwem, pracą na roli, losami rolników dotyczących okresu stu lat niepodległości Polski. Chcieliśmy zwrócić uwagę na losy zwyczajnych ludzi, gospodarzy, chłopów. Konkurs skierowany był do wszystkich mieszkańców wsi zainteresowanych historią swoich rodzin, gospodarstw i okolic.

 

Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym, a wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za tak interesujące prace oraz zaangażowanie, trud i poświęcony czas na ich przygotowanie. Nagrodzone prace będą prezentowane na stronach internetowych organizatorów oraz zostaną zamieszczone w całości lub we fragmentach na łamach tytułów Polskiego Wydawnictwa Rolniczego. Planuje się także przygotowanie publikacji obejmującej nagrodzone pamiętniki opatrzone wstępem zawierającym wstępną analizę treści pamiętników oraz wnioski z dyskusji panelowej przeprowadzonej w czasie konferencji naukowej.

 

Lista laureatów najlepszych 6 prac oraz lista 7 osób wyróżnionych przez kapitułę:

 • Nagroda główna od redakcji Top agrar Polska dla Pani Agnieszki Kapturskiej za pracę „100 lat mojego gospodarstwa" w wysokości 3000 zł.
 • Nagroda główna od redakcji Tygodnik Poradnik Rolniczy dla Pani Marii Mikołajczyk za pracę „Historia gospodarstwa rodziny Mikołajczyków" w wysokości 3000 zł.
 • Nagroda główna od redakcji Gospodyni dla Pani Grażyny Preiss za pracę „100 lat mojego gospodarstwa rodzinnego w pow. poznańskim" w wysokości 3000 zł.
 • Nagroda główna od redakcji WiOM Warzywa i Owoce Miękkie dla Pani Reginy Sobol za pracę „Historia mojego gospodarstwa" w wysokości 1000 zł.
 • Nagroda główna od redakcji Sad Nowoczesny dla Pana Grzegorza Zelek za pracę „Sto lat mojego gospodarstwa" w wysokości 1000 zł.
 • Nagroda główna od redakcji Podoslonami.pl dla Pana Marcina Ryguły za pracę „Z ojca na syna - krótka historia rolnictwa w rodzinie Rygułów" w wysokości 1000 zł.
 • Wyróżnienie od redakcji WiOM Warzywa i Owoce Miękkie, Sad Nowoczesny oraz Pod Osłonami dla Pana Grzegorza Zelek za pracę „Sto lat mojego gospodarstwa" w wysokości 2000 zł.
 • Wyróżnienie od redakcji top agrar Polska dla Pani Kariny Lassak za pracę „100 lat mojego gospodarstwa" w wysokości 1000 zł.
 • Wyróżnienie od redakcji top agrar Polska dla Pani Elżbiety Sędkowskiej za pracę „Sto lat mojego gospodarstwa" w wysokości 1000 zł.
 • Wyróżnienie od redakcji Tygodnik Poradnik Rolniczy dla Pani Izabeli Kosytorz za pracę „100 lat mojego gospodarstwa" w wysokości 1000 zł.
 • Wyróżnienie od redakcji Tygodnik Poradnik Rolniczy dla Pani Reginy Ciechanowskiej za pracę „Wspomnienia z dzieciństwa" w wysokości 1000 zł.
 • Wyróżnienie od redakcji Gospodyni dla Pani Marianny Pawłowskiej za pracę „W zakładkach pamięci" w wysokości 1000 zł.
 • Wyróżnienie od redakcji Gospodyni dla Pani Sylwii Wysockiej za pracę „Z pokolenia na pokolenie - wspomnienia" w wysokości 1000 zł.

 

 


Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj

Powrót