Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Zapraszamy na wystawę oraz spotkanie wokół albumu "Patrząc na Wieś"
Biblioteka Publiczna m.st Warszawy Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym zapraszają na spotkanie we wtorek 20 listopada 2018 r. o godz. 18:00 w Sali Konferencyjnej gmachu im. St. Kierbedziów.

 

Patrząc na wieś.

 

100 lat, które dzieli nas od odzyskania niepodległości przez Polskę, to także 100 lat zmian na polskiej wsi. Jak te zmiany pokazywano, czym się chwalono, a co chciano ukryć? Z czego sama wieś była dumna, a co napawało ją wstydem? Jak te różne wizerunki polskiej wsi: nowoczesnej i zacofanej, bogatej i biednej, potrafiącej się dostosować i opornej na zmiany wykorzystywano, a także jak one mają się do rzeczywistości?

 

Gośćmi spotkania będą:

 

Prof. Andrzej Rosner z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, absolwent filozofii na UW (ze specjalnością logika), jest autorem szeregu publikacji z pogranicza problematyki ekonomicznej, socjologicznej i demograficznej dotyczących polskiej wsi.

 

Dr Ruta Śpiewak jest adiunktką w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Zrealizowała wiele badań dotyczących współczesnych przemian na obszarach wiejskich, a także alternatywnych sieci żywności.

 

Grażyna Jałgos-Dębska to była sołtyska, liderka wiejska, współzałożycielka stowarzyszeń działających na terenach wiejskich i Spółki Wodnej Opypy. Dziennikarka Gazety Sołeckiej, autorka wielu publikacji o Opypach i najaktywniejszych sołtysach/liderach w Polsce.

 

Dr Ludwika Włodek jest socjolożką i reporterką, adiunktką w Studium Europy Wschodniej UW oraz autorką książek: "Pra", "Wystarczy przejść przez rzekę", "Cztery sztandary jeden adres".

 

Powrót