Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Seminarium: dr hab. Tomasz Żukowski - Historia ludowa i historia narodowa w kinie pierwszej połowy lat 50

Dyrekcja Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN ma przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. "Historia ludowa i historia narodowa w kinie pierwszej połowy lat 50", które odbędzie się 11 stycznia 2021 r. o godz. 11:00 na platformie zoom. W celu uczestnictwa prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres zoom@irwirpan.waw.pl, w odpowiedzi zostanie przesłany link do spotkania.

 

Referat wygłosi: dr hab. Tomasz Żukowski, historyk literatury, pracuje w IBL PAN; zajmuje się dyskursem publicznym w Polsce; współautor i współredaktor książki „Opowieść o niewinności.Kategoria świadka Zagłady w kulturze polskiej (1942-2015)" (2018); ostatnio wydał „Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów" (Wielka Litera, 2018).

 

Abstrakt wystąpienia

Polska rewolucja lat 50-tych poszukiwała nowej narracji historycznej.

Przeciwwagą dla historii opowiadanej z perspektywy narodowej okazała się historia „ludowa" - obejmująca wieś, ale nie tylko. Jest to propozycja nowego zdefiniowania wspólnoty a także wartości wokół których się ona tworzy. Widziana z dzisiejszej perspektywy wydaje się niezwykle ciekawa i niespodziewanie świeża. Autor przygląda się jej na przykładzie filmów:

  • Podhale w ogniu (1955): https://www.cda.pl/video/469266894
  • Błękitny krzyż (1955): https://youtu.be/w74BilgUNMg
  • Celuloza (1953): https://zaq2.pl/video/pqpdq
  • Pod gwiazdą frygijską (1954): https://www.cda.pl/video/535385ed

 

 

* Uprzejmie informujemy, że niektóre seminaria są nagrywane (zapis wideo)

Powrót