Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Artykuł prof. Moniki Stanny "Jubileusz samorządu z perspektywy naukowej" w Pismie Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" z 19 grudnia 2020 r.

Minęło trzydzieści lat od wprowadzenia w Polsce reformy samorządowej. Wówczas zdecydowano się objąć nią wyłącznie szczebel gminny. Wzrost znaczenia lokalnych władz i ich faktyczny udział w realizacji wielu zadań publicznych w naturalny sposób spowodował zainteresowanie się problematyką samorządową środowisk naukowych, w tym Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa IRWiR PAN. Rola naszego Instytutu była i jest wyjątkowa głównie z uwagi na interdyscyplinarny charakter prowadzonych badań oraz wielodyscyplinowość pracowników, wśród których są m.in. ekonomiści, socjologowie, demografowie, geografowie, czy politologowie.


Kilka obszarów badań prowadzonych przez badaczy Instytutu zasługuje na uwagę w kontekście tego jubileuszu. Przedstawiła je Dyrektor Instytutu prof. Monika Stanny w tekście "Jubileusz samorządu z perspektywy naukowej" Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" z 19 grudnia 2020 r.

 

Do pobrania artykuł (plik pdf)

Powrót