Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Seminarium: prof. dr hab. Tomasz Zarycki - Orientalizacja Polski Wschodniej

Dyrekcja Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN ma przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. "Orientalizacja Polski Wschodniej", które odbędzie się 1 marca 2021 r. o godz. 11:00 na platformie zoom.

 

Referat wygłosi: prof. dr hab. Tomasz Zarycki (Instytut Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca, Uniwersytet Warszawski)

 

Referat poświęcony będzie syntetycznej prezentacji wyników badań prowadzonych przez autora, których rezultaty przedstawiał on m.in. w pracach „Ideologies of Eastness in Central and Eastern Europe" oraz „Polska Wschodnia i Orientalizm". Oprócz próby systematyzacji głównych elementów dyskursów na temat Polski Wschodniej, które uznawać można za orientalistyczne w rozumieniu tego pojęcia zaproponowanym przez Edwarda Saida, przedstawione zostanie kilka prób interpretacji utrzymywania tych deprecjonujących wschodnią część kraju ram poznawczych. Będą one miały w większości charakter który określić można jako „strukturalny". Odwoływać się więc będą raczej nie do tendencji czy tradycji kulturowych, ale do zależności i relacji władzy zarówno ekonomicznych jak i politycznych, w tym w szerszej, a więc także międzynarodowej skali.

 

 

Prof. dr hab. Tomasz Zarycki, profesor w Instytucie Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca na Uniwersytecie Warszawskim oraz jego wicedyrektor. Do jego głównych zainteresowań należą socjologia polityki, kultury i nauki oraz geografia  społeczna i polityczna krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Rosji. Najważniejsze książki w ostatnich latach: Ideologies of Eastness in Central and Eastern Europe (Routledge, 2014). Gra peryferyjna: Polska politologia w  globalnym polu nauk społecznych (z Tomaszem Warczokiem, Warszawa, 2016). Totem inteligencki: Arystokracja, szlachta i ziemiaństwo w polskiej przestrzeni społecznej (z Rafałem Smoczyńskim, Warszawa, 2017).

 

 


Informacje dostępowe: W celu uczestnictwa prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres zoom@irwirpan.waw.pl, w odpowiedzi zostanie przesłany link do spotkania

 

 

* Uprzejmie informujemy, że niektóre seminaria są nagrywane (zapis wideo)

Powrót