Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia Zakład / Seminarium pt. „Ewolucja kwestii agrarnej. Co z jej uniwersalizmem i polem recepcji?"

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. „Ewolucja kwestii agrarnej. Co z jej uniwersalizmem i polem recepcji?". Odbędzie się ono 6 marca 2023 r. o godz. 11:00 w bibliotece IRWiR PAN (sala 274, II piętro Pałacu Staszica w Warszawie) oraz na platformie Zoom.

Prelegent: prof. dr hab. Anna Matuszczak - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Kwestia agrarna towarzyszyła rozwojowi rolnictwa od jego zarania i występowała naturalnie na przestrzeni dziejów. Pierwotnie miała ona wymiar ściśle ustrojowy, związany z deprecjacją dochodową chłopów. Praźródłem kwestii agrarnej w nowożytnej ekonomii był dystans rozwojowy pomiędzy rolnictwem a przemysłem. Potem przejawiała się ona na różne sposoby, a jednocześnie próbowano ją rozwiązywać na wiele sposobów. Obserwujemy ewolucję źródeł i konsekwencji kwestii agrarnej oraz jej przejawy w zglobalizowanym świecie. W tym stanie rzeczy należy się zastanowić, dlaczego była, jest i jak długo będzie ona jeszcze obecna w teorii ekonomii?

 

Link do zapisanego seminarium na YouTube: TUTAJ

 

Powrót