Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Seminarium pt. "Obszary wiejskie w układzie metropolitalnym - wyzwania i synergie"

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. „Obszary wiejskie w układzie metropolitalnym - wyzwania i synergie". Odbędzie się ono 8 maja 2023 r. o godz. 11:00 w bibliotece IRWiR PAN (sala 274, II piętro Pałacu Staszica w Warszawie) oraz na platformie Zoom.

 

Prelegenci: Michał Glaser, Prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Jakub Mazur, Wiceprezydent m. Wrocławia.

Choć w dyskursie publicznym mówi się o obszarach metropolitalnych czy metropolitalnych obszarach funkcjonalnych, to - w ujęciu morfologicznym - w ich skład wchodzą nie tylko aglomeracje czy miasta, ale także mniejsze miejscowości i wsie. Obszary metropolitalne składają się zatem z tzw. kontinuum miejsko-wiejskiego - oczywiście do pewnych granic, wyznaczonych zasięgiem powiązań funkcjonalnych (w szczególności dojazdem do pracy lub szkoły). Należy o powyższych kwestiach pamiętać, w szczególności w procesie tworzenia ustawy metropolitalnej czy kształtowania polityk publicznych. Mała miejscowość czy wieś do pełnoprawny członek wspólnoty metropolitalnej, i to odnoszący z tej przynależności określone korzyści.

 

Link do zapisanego seminarium na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=toGyDilkO54

Powrót