Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / IRWiR PAN partnerem merytorycznym Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends w Poznaniu

Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu

 

Dwa dni po wyborach parlamentarnych, samorządowcy z całej Polski spotkają się w Poznaniu podczas Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego. Po dwudziestu pięciu latach od II etapu reformy ustrojowej, będą rozmawiać o największych wyzwaniach władz lokalnych w zmieniającej się rzeczywistości. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-18 października w Poznań Congress Center.

 

Wystąpienie wprowadzające do debaty plenarnej „Umówmy się na Polskę na XXV-lecie samorządu" wygłosi zdalnie Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Do sesji zaproszeni zostali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm i prof. Maciej Kisilowski, współredaktor publikacji „Umówmy się na Polskę". W programie III edycji Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego znajdzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. W Poznaniu spotkają się przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki.

 

Wierzę, że przyszłość samorządów może być lepsza dzięki przemyślanym decyzjom i sprawnym działaniom. Dlatego tak ważna jest rozmowa, zarówno na poziomie eksperckim jak i politycznym. Local Trends to okazja do konstruktywnej dyskusji ponad podziałami i miejsce, w którym możemy razem szukać najlepszych rozwiązań dla naszych miast, gmin i regionów - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania - gospodarza forum.

 

Podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia odbędzie się także uroczystość wręczenia Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania. Nagroda została ustanowiona z okazji 750-lecia Lokacji Miasta Poznania. Otrzymują ją osoby bądź instytucje, stanowiące wzór tradycyjnych, długowiecznych poznańskich cnót takich jak pracowitość, gospodarność, wiara, miłosierdzie, solidność i pomysłowość. W tym roku nagrodę otrzyma firma Volkswagen Poznań a z rąk Prezydenta Jacka Jaśkowiaka odbierze ją Stefanie Hegels, Prezeska Zarządu Volkswagen Poznań.

 

Przyszłość oczami młodych

Podczas Europejskiego Forum Samorządowego odbędzie się cykl sesji „Forum Młodych", których gospodarzem jest Młodzieżowa Rada Miasta Poznania. Poruszane kwestie będą skupiać się na roli młodych ludzi w kształtowaniu zrównoważonych, wielokulturowych i aktywnych społeczności, analizując wyzwania związane ze zrównoważonym transportem, edukacją czy integracją pokoleń. Oto wybrane tematy dyskusji:

  • Jak zachęcać młode osoby do aktywnego udziału w życiu społecznym lokalnej ojczyzny?
  • Samochodoza domeną przeszłości - kierunki rozwoju zrównoważonego transportu w polskim krajobrazie miejskim
  • Rola samorządu terytorialnego w inicjowaniu współpracy i integracji pokoleń. Czy wizja miasta oczami młodych jest spójna z oczekiwaniami starszych mieszkańców?

 

Forum Rozwoju Miast

W ramach wydarzenia odbędzie się także Forum Rozwoju Miast, podczas którego goście z Polski i zagranicy podzielą się dobrymi praktykami w zakresie rozwiązań sprzyjających dobrostanowi mieszkańców. Swój udział potwierdziły m.in. dr Joanne Leach, Dyrektorka Wykonawcza w UK Collaboratorium for Research on Infrastructure and Cities oraz Siân Moxon - profesor nadzwyczajna w dziedzinie zrównoważonej architektury w School of Art, Architecture and Design na London Metropolitan University. Dowiedz się więcej: https://2023.forumrozwojumiast.poznan.pl/

 

Do udziału w Local Trends - Europejskim Forum Samorządowym zaproszeni są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki oraz biznesu. Przedsiębiorcy mogą także zaprezentować swoją ofertę bądź udane inwestycje w strefie expo.

 

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez stronę internetową: https://localtrends.pl/warunki-udzialu-efs/

 

 

Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe

17-18 października 2023, Poznań Congress Center

#DołączDoDebaty

https://localtrends.pl/

https://www.facebook.com/LocalTrendsKongres

https://www.linkedin.com/showcase/localtrendskongres/

https://twitter.com/LocalTrendsKon

 

***

 

Local Trends to projekt, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Inicjatorami Local Trends są Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP we współpracy z partnerami strategicznymi. Nad jakością merytoryczną wydarzeń czuwa Rada Programowa składająca się z kilkudziesięciu ekspertów - przedstawicieli administracji państwowej, samorządów, biznesu oraz nauki.

 

Organizatorzy: Grupa MTP, Fundacja Centrum Myśli Strategicznych

 

Gospodarze: Miasto Poznań,  Miasto Sopot

 

Partnerzy Strategiczni: Samorząd Województwa Pomorskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Sopot, Miasto Poznań, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP

 

Partner Generalny: Volkswagen Poznań

 

Partner Główny: SGB Bank

 

Partnerzy: Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu

 

Partnerzy Merytoryczni: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

 

Partnerzy Instytucjonalni: Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Pracodawcy Pomorza, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski , Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Pomorskich, Związek Miast i Gmin Morskich

 

 

Powrót