Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia / Seminarium pt. "Odnowa wsi w Polsce. Doświadczenia i perspektywy"

Szanowni Państwo,

 

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. "Odnowa wsi w Polsce. Doświadczenia i perspektywy". Odbędzie się ono 6 listopada 2023 r. o godz. 11:00 w sali 273 (II piętro Pałacu Staszica w Warszawie) oraz na platformie Zoom.

 

Odnowa wsi przez blisko 15 lat była istotną siłą sprawczą zmian na obszarach wiejskich i wśród zamieszkujących je społeczności lokalnych w Polsce. Z czasem, mimo wysokiego potencjału dokonywania zmian, poddana formatowi wykorzystania środków unijnych oraz zignorowana przez krajową politykę rozwoju, uległa marginalizacji. Stawia to pytania o przyczyny takiego scenariusza oraz - co ważniejsze - o przyszłość odnowy wsi w Polsce.

 

Odpowiedzi na te i inne ważne dla odnowy wsi pytania udzieli troje prelegentów: prof. Hanna Podedworna (Akademia Bialska im. Jana Pawła II), Łukasz Sykała (Instytut Rozwoju Miast i Regionów) i Ryszard Wilczyński (Poseł na Sejm RP).

 

Przedstawione zostaną następujące referaty: 1) "Odnowa wsi jako proces społeczny: Komentarz socjologa wsi" (H. Podedworna), 2) "Miejsce odnowy wsi w systemie polityk rozwojowych i programów wsparcia obszarów wiejskich w Polsce" (Ł. Sykała) oraz 3) "Idee i praktyka odnowy wsi oraz przyszłość tego podejścia w Polsce: Perspektywa Opolskiego Programu Odnowy Wsi" (R. Wilczyński).

 

dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN
Dyrektor Instytutu

 

Link do zapisanego seminarium na YouTube: TUTAJ

 

Powrót