Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia Zakład / Seminarium pt. „Idylle, hybrydy i heterotopie. Wiejskość i jedzenie w alternatywnych sieciach żywieniowych"

„Idylle, hybrydy i heterotopie. Wiejskość i jedzenie w alternatywnych sieciach żywieniowych"
Prelegenci: dr Wojciech Goszczyński, UMK w Toruniu, prof. dr hab. Henryk Domański, IFiS PAN


Serdecznie zapraszam na pierwsze w 2024 roku seminarium w dniu 8 stycznia o godz. 11:00 w bibliotece Instytutu oraz na platformie Zoom, na którym dr Wojciech Goszczyński wygłosi referat „Idylle, hybrydy i heterotopie. Wiejskość i jedzenie w alternatywnych sieciach żywieniowych" a prof. dr hab. Henryk Domański opatrzy go komentarzem.

Co łączy jedzenie i wiejskość? Relacje między nimi są złożone i historycznie zmienne. Pomocne z rozpracowaniu tej złożoności jest instrumentarium socjologii i nauk społecznych. Zmusza ono do postawienia szeregu pytań: co jemy, w jaki sposób jest to wytwarzane, jak trafia do naszych lodówek i na nasze stoły, jak wygląda, jakie symboliczne znaczenie mu przypisujemy, jak wpływa na nasze ciała, kondycję i zróżnicowanie społeczeństwa. Także – czy  zmiany tych relacji są wskaźnikiem dokonującej się zmiany społecznej. Odpowiedź na te pytania dotyczą współczesności i przyszłości. Istotne są tu ukształtowane typy konsumpcji, mody, zapisane w kulturze wzory i istotne dla danego społeczeństwa symbole, ale też modele rynkowe, możliwości przetwarzania i produkcji.

Serdecznie zapraszam na tę poświąteczną ucztę!

dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN
Dyrektor Instytutu

 

 

Seminarium: Idylle, hybrydy i heterytopie. Wiejskość i jedzenie w alternatywnych sieciach żywieniowych

 

 

Link do zapisanego seminarium na YouTube TUTAJ

 

Powrót