Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia Zakład / Seminarium pt. "Własny dom w wiejskiej klasie ludowej. Mieszkanki wsi i ich strategie emancypacji z patriarchalnych relacji rodzinnych"

Szanowni Państwo,

 

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. „Własny dom w wiejskiej klasie ludowej. Mieszkanki wsi i ich strategie emancypacji z patriarchalnych relacji rodzinnych". Odbędzie się ono 4 marca 2024 r. o godz. 11:00 w bibliotece IRWiR PAN (sala 274, II piętro Pałacu Staszica w Warszawie) oraz na platformie Zoom.

O wiejskich ścieżkach mieszkaniowych praktykowanych przez kobiety z klasy ludowej, które zdecydowały się wyemancypować z patriarchalnych relacji rodzinnych (rozwód, ucieczka przed przemocą) i jednocześnie pozostały w lokalnych światach społeczności tradycyjnych, opowie dr Sylwia Urbańska. Analiza opiera się na obserwacji uczestniczącej przeprowadzonej przez prelegentkę w latach 2018-2022, w gminie wiejskiej z pogranicza Mazowsza i Podlasia. W oparciu o pozyskane dane, pokazany zostanie sposób realizacji upodmiotowienia kobiet, wyposażonych w słaby kapitał ekonomiczny i edukacyjny. Wystąpienie opatrzy komentarzem dr Elwira Wilczyńska.

 

Prelegentki: dr Sylwia Urbańska, Wydział Socjologii UW i dr Elwira Wilczyńska, IRWiR PAN

 

dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN
Dyrektor Instytutu

 

 

 

Link do zapisanego seminarium na YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=-cZehPua36Q

Powrót