Wydarzenia

Strona główna / Wydarzenia Zakład / Seminarium „Od ludowej religijności do ludowej polityczności"

Szanowni Państwo

Mam przyjemność zaprosić do udziału w seminarium pt. „Od ludowej religijności do ludowej polityczności". Odbędzie się ono 8 kwietnia 2024 r. o godz. 11:00 w bibliotece IRWiR PAN (sala 274, II piętro Pałacu Staszica w Warszawie) oraz na platformie Zoom.

Warstwy ludowe w swoim działaniach politycznych opierają się na swoistej wizji świata, tworzonej w ramach lokalnych subkultur znaczeń politycznych. Lud artykułuje swoją polityczność, za pomocą specyficznych form symbolicznych. Prof. Rauszer omówi teoretyczne uwarunkowania tworzenia się ludowej polityczności na kilku historycznych przykładach, koncentrując się na różnych formach reakcji na hegemoniczną władzę (także kościoła) oraz przedstawi wizję działania politycznego, wyłaniającą się z pamiętników chłopów oraz buntów chłopskich.

Prof. Bartkowski skoncentruje się formach polityczności jako faktach społecznych (ludowy „konstytucjonalizm", dwuwartościowe wyjaśnienia i wskazówki, silna personalizacja, moralizacja etc.) oraz przedstawi wybrane wnioski z obserwacji polityki lokalnej.

Prelegenci:
dr hab. Michał Rauszer, Wydział Pedagogiczny UW
dr hab. Jerzy Bartkowski, Wydział Socjologii UW, prof. ucz.dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN
Dyrektor Instytutu

 

 

 

 

Link do zapisanego seminarium na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=v4hwDjGYhww

Powrót