Strona główna / Wydarzenia

Wydarzenia

/ Aktualne wydarzenia

UWAGA

Uprzejmie informujemy, iż ze względu na trwającą pandemię i związane z nią trudności w realizacji projektów, termin nadsyłania prac w konkursie "Moja SMART wieś - IDEA i FAKT" został przedłużony do 15 lutego 2021 r.
Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń. Zasady konkursu nie ulegają zmianie.

więcejmore_bullet

Artykuł prof. Moniki Stanny "Jubileusz samorządu z perspektywy naukowej" w Pismie Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" z 19 grudnia 2020 r.

Minęło trzydzieści lat od wprowadzenia w Polsce reformy samorządowej. Wówczas zdecydowano się objąć nią wyłącznie szczebel gminny. Wzrost znaczenia lokalnych władz i ich faktyczny udział w realizacji wielu zadań publicznych w naturalny sposób spowodował zainteresowanie się problematyką samorządową środowisk naukowych, w tym Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa IRWiR PAN. Rola naszego Instytutu była i jest wyjątkowa głównie z uwagi na interdyscyplinarny charakter prowadzonych badań oraz wielodyscyplinowość pracowników, wśród których są m.in. ekonomiści, socjologowie, demografowie, geografowie, czy politologowie.
Kilka obszarów badań prowadzonych przez badaczy Instytutu zasługuje na uwagę w kontekście tego jubileuszu. Przedstawiła je Dyrektor Instytutu prof. Monika Stanny w tekście "Jubileusz samorządu z perspektywy naukowej" Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" z 19 grudnia 2020 r.

więcejmore_bullet

Życzenia świąteczna

Niech te wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia będą czasem pogody i spokoju. Niech nas napełnią wiarą i miłością, dodadzą sił na pokonanie trudności i pozwolą z nadzieją patrzeć w przyszłość.

więcejmore_bullet

Z najgłębszym smutkiem przekazujemy wiadomość, że w wieku 88 lat zmarł Prof. dr hab. Franciszek Tomczak.

Wybitny naukowiec, twórczy badacz, niekwestionowany autorytet z zakresu ekonomiki rolnictwa, autor niezliczonej liczby publikacji.

 

 

więcejmore_bullet

Moja sytuacja w okresie koronawirusa. Raport z badań

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań "Moja sytuacja w okresie koronawirusa" autorstwa dr hab. Sławomira Kalinowskiego, prof. IRWiR PAN oraz mgr Weroniki Wyduby

więcejmore_bullet

dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN Dyrektorem Instytutu na kolejne cztery lata

W wyniku postępowania konkursowego, Prezes PAN powierzył z dniem 1 listopada 2020 roku dr hab. Monice Stanny, prof. IRWIR PAN funkcję dyrektora Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN na okres czteroletniej kadencji.

więcejmore_bullet

IRWiR PAN rozpoczął realizację projektu dofinansowanego z Europejskiego Programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (“EaSI”) 2014-2020

W dniu 1 października 2020 rozpoczęła się realizacja projektu „Dać to, czego naprawdę potrzeba - To give what is really needed. Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich". Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych ("EaSI") 2014-2020. Liderem Projektu jest Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza.

więcejmore_bullet

Sukcesy naszych pracowników

Z wielką satysfakcją informujemy, iż 2 października 2020 r. Pan Profesor Jerzy Wilkin otrzymał najwyższą godność akademicką - tytuł honorowy doctora honoris causa  przyznaną przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

więcejmore_bullet

IRWiR PAN partnerem projektu FARMWELL realizowanego w ramach programu Horyzont 2020

IRWiR PAN podpisał umowę na realizację projektu FARMWELL - Improving farmers' wellbeing through social innovation (Poprawa dobrobytu rolników poprzez innowacje społeczne).

więcejmore_bullet

Ankieta gminna 2020 rozpoczęta

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wraz z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk realizują od blisko 10 lat projekt badawczy pn. "Monitoring rozwoju obszarów wiejskich", który wykorzystuje dane pozyskane od samorządów gminnych w ramach już IV edycji ankiety gminnej.

więcejmore_bullet

Manifest na rzecz badań nad COVID-19 w UE

Dyrektor IRWiR PAN, dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN, wsparła w imieniu naszego Instytutu "Manifesto for EU COVID-19 Research" (Manifest na rzecz badań nad COVID-19 w UE).

 

 

więcejmore_bullet

IRWiR PAN wobec COVID-19. Informacja

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa IRWiR PAN działa zgodnie z regulacjami obowiązującymi w czasie pandemii. Przyjęty został plan zachowania ciągłości działania, zgodnie z którym wszyscy nasi pracownicy wykonują pracę zdalnie korzystając z infrastruktury online.

 

więcejmore_bullet

Zaproszenie do składania aplikacji do projektu Smart Rural

Nabór dla obszarów wiejskich do uczestnictwa w Działaniu Przygotowawczym dla Inteligentnych Obszarów Wiejskich w 21 Wieku (Projekt ‘Smart Rural' 21)

więcejmore_bullet