Badania
Potencjał absorpcji uchodźców przez wiejskie i małomiasteczkowe społeczności lokalne
Kryzys uchodźczy w Polsce wszedł w drugą - po humanitarnej - nową fazę, wymagającą włączenia uchodźców w życie społeczne i gospodarcze. W tej fazie pilną potrzebą jest opracowanie rekomendacji w zakresie systemu realokacji uchodźców w kraju.
Głównym celem badań jest identyfikacja możliwości/potencjału społeczności wiejskich i małomiasteczkowych do włączenia uchodźców z Ukrainy w lokalne życie społeczne i gospodarcze. Jego podstawą musi być także rzetelna diagnoza potencjału osiedleńczego, infrastruktury oraz rynku pracy obszarów wiejskich.
Do realizacji tego celu przyjmujemy dwie komplementarne ścieżki. Pierwsza obejmie analizę rozkładu przestrzennego migrantów z Ukrainy w agregacji gminnej. Druga część badania będzie identyfikowała proces włączenia migrantów w życie społeczne i gospodarcze gmin.
W efekcie powstanie zestaw rekomendacji i wytycznych dla władz samorządowych i centralnych dotyczący instrumentów służących włączaniu migrantów w życie społeczno-ekonomiczne poszczególnych społeczności wiejskich.
Wykonawcy projektu:
prof. dr hab. Maria Halamska
dr hab. Paweł Chmieliński
dr hab. Monika Stanny
dr Ruta Śpiewak
dr hab. Tetyana Hohol
dr hab. Sylwia Michalska
dr Aleksandra Bilewicz
dr Aleksandra Pawłowska
dr Julia Tsybulska
mgr Agata Mróz
mgr Dominika Zwęglińska